Урок № 48
Дата: 29.11.2013
Клас: 5 – А
Учитель: Плотицька Л.П.
Тема. Розв’язування текстових задач
Мета: навчати розв'язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами, в тому числі й розв'язувати задачі за допомогою рівнянь; розвивати логічну компетентність; виховувати здоров’язберігаючу та комунікативну компетентності
Тип уроку: застосування знань, вмінь та навичок (за Онищуком)
Обладнання: мікрофон, підручник
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштовую учнів на роботу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Колективне обговорення
IІI. Актуалізація опорних знань
1)Інтерактивна вправа «Мікрофон»
2)знайти корінь рівняння
1. 9х = 63
2. 72 : у = 8
3. 40 – t = 16
4. а + 13 = 55
5. b : 11 = 22
6. с – 11 = 22
IV. Формування знань учнів
@ Задачі на рух.
Основна формула S = v · t, S — відстань; v — швидкість; t — час.
Додаткові формули: v = S : t, t = S : v, vзбл = v1 + v2; vвіддал = v1 – v2
(якщо v1 > v2). vзбл — швидкість зближення (у протилежному напрямку),
vвіддал – швидкість віддалення (в одному напрямку).
1) Задачі на рух за течією і
проти течії.
Основна
формула: S = vt;
vза течією = vвл. + vт.
vпроти течії = vвл. – vт.
де vза течією — швидкість за течією;
vпроти течії – швидкість проти течії;
vвл. — власна швидкість або швидкість в стоячій воді (в озері);
vт. — швидкість течії.
2) Якщо а більше за b y c разів, то а = bс.
Якщо а менше за b y с разів, то ас = b.
3) Якщо а більше за b на с, то а = b + с.
Якщо а менше за b на с, то а + с = b.
V. Формування вмінь учнів
Після цього розбирається за текстом підручника приклад 4-6 (с. 123-124), і учням пропонується розв'язати задачі відповідно до змісту підручника.
№ 464
1) 12 · 5 = 60 (км) — шукана відстань;
2) 60 : 4 = 15 (км/год) — шукана швидкість.
Відповідь. 15 (км/год).
№473
1) 476 : 14 = 34 (км/год) — швидкість катера за течією;
2) 34 – 3 = 31 (км/год) — власна швидкість катера;
3) 31 – 3 = 28 (км/год) —швидкість проти течії;
4) 476 : 28 = 17 (год) — час проти течії.
Відповідь. 17 год.
№ 475
1) 136 : 4 = 34 (км/год) — швидкість зближення;
2) 34 – 16 = 18 (км/год) — швидкість Госторшабленка.
Відповідь. 18 (км/год).
№477
1) 14 год – 6 год = 8 (год) — перебував у дорозі Ілля Муромець;
2) 9 · 8 = 72(км) — відстань, яку пройшов Ілля Муромець;
3) 14 – 8 = 6 (год) — перебував у дорозі Альоша Попович;
4) 72 : 6 = 12 (км/год) — швидкість Альоші Поповича.
Відповідь. 12 (км/год).
№479

1) 58 · 4 = 232 (км) — проїхав І поїзд до зустрічі;
2) 232 + 24 = 256 (км) — проїхав II поїзд до зустрічі;
3) 256 : 4 = 64 (км/год) — швидкість другого поїзда.
Відповідь. 64 (км/год).
№485
1) 120 · 40 = 4800 (см/хв) = 48 (км/год) — швидкість Буратіно;
2) 1 км 200 м = 1200 (м) — відстань до школи;
3) 1 200 : 48 = 25 (хв) — час на шлях до школи;
4) 8 год 30 хв – (25 хв +10 хв) = 8 год 30 хв – 35 хв = 7 год 55 хв – о цій годині Буратіно повинен виходити з дому.
Відповідь. О 7 год 55 хв.
VІ. Підсумок уроку
1. Складіть вираз за умовою задачі:
1) Василько купив 2 кг цукерок по 9 грн. за кілограм і л: кг тістечок по 18 грн. за кг. Скільки коштує вся покупка?
2) Василько зібрав 37 кг моркви, Андрійко в 9 разів більше, а Данилко і Сергійко по х кг моркви. Скільки моркви хлопці зібрали разом?
2. Чому дорівнює?
1) Сума частки чисел 63 і 7 та 21;
2) різниця чисел 500 і частки чисел 147 і 7;
3) добуток частки чисел 318 і 6 та числа 1.
3.
Розв'яжіть рівняння:
1) 8х – х = 91; 2) 5х
+ 13 = 78; 3) 78 : (х – 4) = 2.
VІІ. Домашнє завдання
п. 18, №№ 474, 478, 480, 520.