УРОК № 49
Дата: 02.12.2013
Клас: 5 – А
Учитель: Плотицька Л.П.
Тема. Розв’язування текстових задач
Мета: навчати учнів розв'язувати текстові задачі; розвивати логічну компетентність; виховувати здоров’язберігаючу та комунікативну компетентності
Тип уроку: застосування вмінь та навичок.
Обладнання: мікрофон, підручник
Хід уроку
І. Організаційний етап
Налаштовую учнів на роботу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Теоретичний матеріал перевіряю за допомогою інтерактивної вправи «Мікрофон»
@ Колективне обговорення
№ 474
1) 504 : 21 = 24 (км/год) — швидкість проти течії;
2) 24 + 2 + 2 = 28 (км/год) — швидкість за течією;
3) 504 : 28 = 18 (год) — час за течією.
Відповідь. 18 год.
№ 478
1) 9 год 29 хв – 8 год 57 хв = 32 (хв) — час Катріни;
2) 9 год 29 хв – 9 год 5 хв = 24 (хв) — час Вікторії;
3) 8 · 24 = 192 (м) — відстань, що здолали обидві черепахи;
4) 192 : 32 = 6 (м/хв) —швидкість Катріни
Відповідь. 6 м/хв
IІI. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Складіть вираз за умовою задачі:
1) Василько купив 2 кг цукерок по 9 грн. за кілограм і л: кг тістечок по 18 грн. за кг. Скільки коштує вся покупка?
2) Василько зібрав 37 кг моркви, Андрійко в 9 разів більше, а Данилко і Сергійко по х кг моркви. Скільки моркви хлопці зібрали разом?
2. Чому дорівнює?
1) Сума частки чисел 63 і 7 та 21;
2) різниця чисел 500 і частки чисел 147 і 7;
3) добуток частки чисел 318 і 6 та числа 1.
3.
Розв'яжіть рівняння:
1) 8х – х = 91; 2) 5х +
13 = 78; 3) 78 : (х – 4) = 2.
IV. Формування вмінь
За текстом підручника (приклад 7, 8 с. 143-144) розбираються задачі на складання і розв'язування рівнянь.
@ Звертаю увагу на те, що розв'язання задачі починається з позначення змінної, потім через обрану змінну виражаються інші невідомі величини і вже після цього, спираючись на дані, які є в умові задачі, складається і розв'язується рівняння. Також пояснюю учням, що задачу можна розв'язувати й за допомогою арифметичних дій і за допомогою рівняння, але другий спосіб є більш поширеним, бо розв'язати рівняння, використовуючи правила набагато простіше, ніж з'ясувати, які дії і чому треба виконати, обчислити невідоме число.
І спосіб
№ 468. Нехай булочка коштує х крон, тоді 12 булочок — 12х крон; 8 тістечок по 24 крони і 12 булочок коштують 8 · 24 + 12·х крон, що, за умовою, складає 408 крон, тоді:
8 · 24 + 12 · х = 408; 12х = 408 – 192; 12х = 216; х = 216 : 12; х = 18.
Відповідь. 18 крон.
II спосіб
1) 8 · 24 = 192 (крон) — коштують 8 тістечок;
2) 408 – 192 = 216 (крон) — коштують 12 булочок;
3) 216 : 12 = 18 (крон) — коштує булочка.
№ 483. Нехай Данилко і Сергійко зібрали по х кг моркви. Знаючи, що Василько зібрав 37 кг моркви, а Андрійко — в 3 рази більше (37 · 3 = 111 кг), а всього вони вчотирьох зібрали 326 кг моркви, маємо: 37 + 111 + х + х = 362, тоді 148 + 2х = 326; 2х = 326 – 148; 2х = 278; х = 134.
Отже, Данилко і Сергійко зібрали моркви більше за всіх.
Відповідь. Данилко і Сергійко.
№ 490. Нехай в одному мішечку х кг горіхів, тоді Руденька зібрала 6х кг горіхів, а Жовтенька — 7х кг горіхів. Разом вони зібрали 6х + 7х = 52, тоді 13х = 52; х = 4.
Отже, Руденька зібрала 6 · 4 = 24 кг горіхів, Жовтенька – 7 · 4 = 28 кг горіхів.
Відповідь. 24 кг, 28 кг.
№ 500. Нехай син посадив х кущів, тоді батько посадив 2х кущів, а разом вони посадили 2х + х = 108 кущів; тоді 3х = 108; х = 108 : 3; х = 36.
Відповідь. 36 кущів.
№ 502. Нехай у султана було х одногорбих верблюдів, тоді двогорбих було 7х.
Знаючи, що 7х більше від х на 156, складемо рівняння:
7х – х = 156; 6х = 156; х = 156 : 6; х = 26.
Відповідь. 26 верблюдів.
V. Підсумок уроку
1. Яке рівняння треба скласти для розв'язання задачі?
1) (х + 3) · 2 = 172; 2) (х + 3х) · 2 = 172; 3) х + 3х = 172; 4) 3х – х = 172.
2. Яке з чисел є розв'язком рівняння 12х + 4х – 48 = 256?
1) 14; 2) 4864; 3) 19; 4) 0.
VІ. Домашнє завдання
п. 18, №469; 484; 501.